Královna ze železné hory

První díl trilogie královen

Pohádkový příběh na pomezí fantasy je plný záhadných bytostí, dobrodružství i kouzel. Mladičká Bet opouští milovaný domov i zvláštní obyvatele z Království pod horou. Hned na počátku cesty je zřejmé, že splnit přání tajemné Luny se neobejde bez překážek. Na dívku ale nečeká jen nebezpečí. Osamělou pouť obohatí nejprve záhadní pomocníci, později také noví přátelé. Zlé síly zasáhnou i do osudu dalších členů její rodiny. Pokud všichni splní svěřené úkoly, mohou přispět k záchraně Severního království. Mezi napětím a překvapivými momenty najde čtenář zároveň poetický pohled na přírodu.


Ukázka

Požár

Ve Slunečném městě také pocítili jaro, nebyl to ale zpěv ptáků, co večer rozezvučel ulice. Velitel tudy vedl Riana, pro nějž měl nějakou práci mimo úkryt. Mladý kovář tak uviděl po dlouhé době nebe nad hlavou, pohlédl na hvězdy a bodlo ho u srdce. Otázal se velitele, který zde žil: „Nepřijela do města poslední dobou skupina cizinců?“ Brány byly otevřené. Připadalo mu, že tu nikdo nějak bedlivě nehlídá vstup do pevnosti.

„Kdepak, jen pár známých obchodníků z Růžového přístavu, o cizích bych dostal hlášení. Pokud přijede někdo z daleka, lidé se na něj lepí jako mouchy na med. Je jim jedno, jestli si cizinec vymýšlí, jsou dychtiví po příbězích z neznámých zemí. Těchto ničemů si užili dost, umí jen pít a řvát.“ Ukázal s odporem na krčmu plnou rozjařených vojáků. Někteří se pokoušeli o něco, co jen vzdáleně připomínalo zpěv. „Naštěstí začali s přípravami na cestu“, pokračoval znechuceně velitel spiklenců. „Už dlouho ožebračují a obtěžují naše lidi. Doufám, že vypadnou co nejdříve. Čekali na nějakou posilu od pobřeží, prý se tam ale strhla hrozná bouře. Kéž je moře všechny pohltilo!“

Rian zbledl. V duši mu křičel jeho vlastní hlas: „Jak jsi mohl jen pomyslet, že opustíš vlastní rodinu?! I kdyby otec zahynul, doma čeká Bet, Zefirka, hodná Ariada. Také nešťastná Brenda. Zároveň měl pocit, jako by z oblohy zněl hlas Luny: „Najdi královskou družinu!“ Veliteli neunikly náhlé vrásky na kovářově čele. „Chápu tvé pocity. Máš strach o svoji zemi a své nejbližší. Nevím sice, co s tebou náš pán zamýšlí, ale pokud k nám zavítá někdo cizí, snad ti dovolí s nimi promluvit. Určitě ti dáme vědět.“

Rian vynaložil hodně úsilí, aby si Ajla ničeho nevšimla. V duchu jí dal slib: „Jestli přežiji a v mé zemi zavládne klid, vrátím se pro tebe.“

Velitel ukončil výcvik, přinesl mapu města a ukazoval, které části komu připadnou na osvobozování od zbylých nepřátel. „Palác si vezme na starosti sám Bres.“ Pozornosti kováře neunikla ještě jedna mapa. Sledoval velitele, jak pouze některým obyvatelům z města ukazuje, co plánuje princ dál po převzetí vlády v pevnosti. Svitek, odložený v koutě, zajisté obsahoval mapu Jižního království. Před odchodem majitel pergamenu rozčileně pokřikoval: „Neviděli jste mou mapu? Někde tady jsem ji nechal!“

„Nějak ti už neslouží paměť“, podotkl někdo škodolibě.

„Mě ještě slouží všechno dobře“, odsekl velitel. Muže to pobavilo, ale on mávl rukou.

„Nevadí, však já ji najdu.“ Jediný, kdo se nesmál, byla dívka, schoulená u ohniště. Rian byl blázen, když věřil, že na něm Ajla nic nepozná. Postřehla, jak je stále zamyšlený a nepozorný. Uhodla, co má v plánu. Jak vojáci odejdou, brány se uzavřou a on by už odsud jen tak neunikl. Bude chtít využít zmatku, který při odjezdu žoldáci způsobí. Její milý je opravdu rozhodnut utéci.

„Pokud nenajdu otce s družinou, nebo o nich nezískám nějakou informaci v Růžovém přístavu, zbývá mi ještě skříňka pro pána Hromové hory,“ umínil si Rian. Udělá cokoliv, jen aby přehlušil bolestné výčitky svědomí. Netušil, že dívka je jediná, kdo sleduje každý jeho pohyb, ostatní mu plně důvěřovali.

Už vůbec pak nemohl předpokládat, že v tuto dobu do Růžového přístavu dorazil chlapec s narezlými vlasy a koupil si tam koně a vůz. Kvůli babičce zde museli přenocovat. Ráno vyjedou ke Slunečnému městu a potom dál, jak si to Bran pamatoval z Olvinovi mapy. Jakmile unavená Etelin usnula, doběhl naposledy k moři.

„Měl bych ještě poděkovat siréně“, napadlo chlapce a vyndal z ošoupané kabely lasturu.

Stará brašna se hodila k obnošenému obleku spíše než k uniformě, kterou schoval do cestovního koše, aby na sebe zbytečně neupozorňoval. Jen meč a dýku si nechá pro jistotu po ruce. Musí přece chránit babičku i vzácné kameny. Zašel, co jen mohl od přístavu nejdál. Pak zatroubil na podivný nástroj. Dlouho nic nezahlédl. Stmívalo se, a tak lasturu schoval. Bran vstal a chtěl odejít. Naposledy pohlédl na živel, který mu doma nejspíš bude scházet. Vtom v dálce spatřil známou hřbetní ploutev. Siréna opravdu připlula na zavolání, jen raději zůstala v delfíní podobě.

...

  • vydáno 2017
  • ISBN 978-80-88088-47-9
  • Stran: 224
  • Doporučená cena: 190 Kč

Koupit


Recenze, Ohlasy:

Jestliže máte rádi romány na pomezí pohádky a fantasy a jste ideálně dívka mladšího věku, rozhodně by vám neměla uniknout kniha Královna ze Železné hory Jany Brnušákové. V tomto příběhu nechybí poutavá krajina, množství magických i nemagických postav a samozřejmě i trocha té romance.

Podpora začínajících spisovatelů je rozhodně důležitá, proto se i my snažíme přispět a objevovat jejich talenty. I když Jana Brnušáková vlastně není tak úplně začátečník. Za svou básnickou tvorbu už stačila získat Zlatou bulu za českou báseň roku 2009, třetí a posléze i druhé místo v Mělnickém Pegasu v roce 2016. Tentokrát se ovšem rozhodla vrhnout do zcela jiného žánru. Královna ze Železné hory vypráví příběh o mladičké dívce Bet, která musí opustit svůj domov, aby splnila velice těžký úkol. Bude se snažit zachránit Severské království, které chce ovládnout jeden nedobrý Hvězdář. Během cesty se však setká s mnoha druhy zla, včetně čarodějnice nebo obchodu s otroky. Zároveň si získá množství přátel, kteří jí budou pomáhat, a navíc ji podpoří i její rodina. Bez všech pomocníků by to totiž nezvládla. Už v úvodu jsem lehce naznačil, že se jedná především o četbu pro dívky. No ne tak úplně, ale rozhodně si zřejmě získá u krásnějšího pohlaví více fanynek. Nejdříve se ovšem musíte prokousat chvílemi nepříliš záživným začátkem. Jako u každé knihy je potřeba vysvětlit některé okolnosti, než se samotný děj rozjede, tak to prostě chvíli trvá. Ostatně na to mě upozornila i sama autorka.

Jakmile se ovšem vydává Bet na své dobrodružství, začínají se dít věci. V první řadě musím pochválit obrovské množství rozmanitých postav a bytostí. Pro někoho jich možná bude až příliš, ale při troše pozornosti se v nich rozhodně dá bezpečně orientovat. Najdete zde hodné, zlé, ale i v podstatě neutrální tvory. Poznáte to podle jejich chování, někteří se snaží především získat vše pro své dobro, jiní naší hlavní hrdince pomáhají a ti třetí sice vyloženě neškodí, ale zároveň ani moc nepomůžou. Značná část bytostí má spojitost s magií, ale setkáte se i s lidským hrdinstvím.

Vedle nadpřirozených tvorů a osob jsou hlavními hrdiny bratr a otec Bet. Vlastně se průběžně střídá vyprávění z pohledu těchto postav, přičemž každý z nich má trochu jiný úkol. Ale zároveň jim jde všem o jednu věc – pomoc druhým. I přesto je hlavní hrdinkou stále Bet, u níž můžeme sledovat hlavní vývoj její osobnosti i obrovské množství odvahy.

Dočkáte se i nějakých těch šarvátek, dokonce i mladá dívka musí vzít občas do ruky meč. Současně ale nečekejte žádnou drasťárnu. V první řadě je tahle kniha pohádkou, ne žádnou temnou fantasy. Na druhou stranu je zde na tento žánr trochu málo lásky. V podstatě se nesetkáte s vyloženou milostnou zápletkou, některé vztahy hrají spíše vedlejší roli.

Po zmiňovaném úvodním vysvětlování dostává děj příjemnou gradaci a po zbytek knihy se takřka pořád něco děje. Trošku to připomíná hrdinské fantasy typu Pána Prstenů, i když tentokrát se jedná o malou holku a získává více pohádkovosti.

Samozřejmě musím ještě zmínit prostředí, které je rovněž výborně propracováno a společně s postavami tvoří hlavní kostru příběhu. Sama autorka bydlí v Podbrdsku a krásná příroda v jejím okolí jí jistě dopomohla k vytváření pohádkových scenérií knihy.

Královna ze Železné hory je kniha plná hrdinství, přátelství a souboje dobra se zlem. Rozhodně to není klasická pohádka, spíše taková modernější odrůda spojená s fantasy. Dočkáte se kouzelné přírody, ve které funguje prastará magie. Z rozmanitosti tvorů vám půjde hlava kolem a budete si představovat, jak vlastně mohou všichni vypadat. Z tohoto díla prostě přímo tryská krása věcí nadpřirozených i všedních. A opět se budete rozhodovat, jestli dobro i tentokrát porazí zlo.

Autor: Lukáš Loužecký


Vzpomínka na autorské čtení, noc s Andersenem
ZŠ Liteň


Související

Královna a zlatý rytíř

Druhý díl trilogie královny

Soumrak královen

Třetí díl trilogie královny