JANA BRNUŠÁKOVÁ

Jana Brnušáková přišla na svět na Kladně v roce 1961 ve znamení Lva. Od dětství se nořila do světa fantazie a dobrodružných cest společně s postavami knih. Tento rozmanitý svět ji nejen obohacoval, ale i pomáhal překonat těžké chvíle.

Volný čas trávila také v přírodě, nebo ve společnosti zvířecích přátel: Od koček, papoušků, morčat, až po léčivé tlapky úžasného labradorského retrívra. Pes Wilík dělal dlouhá léta radost nejen celé rodině, ale i mnohým starouškům na odpočinku. V současné době si užívá canisterapii společně se svým mužem. Dva ovčáci ji denně provází krásnou krajinou, lákající k procházkám hned za domem. Plešivec, nazývaný často Olympem Brd, je místo nepochybně inspirující.

Nejprve začala psát básně, které nesměle dávala číst svým přátelům, než se odvážila zúčastnit celostátních soutěží, kde občas získala dobré hodnocení od poroty. Poezii zatím vydala jen v malé sbírce Na křídlech holubic. K novému vydání s názvem Snídaně na stolových horách zatím nenašla vhodnou ilustraci.

Pak pod vlivem zvláštních setkání na magických místech, také podivuhodným snům, začala psát příběh z dávných dob. Nejprve se z bájné Železné hory vynořila Královna. Ovšem nové nápady, rozvíjející dál osudy postav, přilétaly jako strdimilové za nektarem. Tak vznikl druhý díl se Zlatým rytířem a trilogii Královen dávných časů uzavřel Soumrak.

Při práci s dětmi v mateřské škole, kde pracuje jako asistent pedagoga, si předsevzala napsat příběh i pro malé čtenáře. Díky skutečnému čtyřnohému mazlíčkovi přišel na svět pohádkový Králíček Toby, kterého nejprve provázela liška Pampe. A znovu, jako houby po dešti, vylézaly nové inspirace, proto má králíček další kamarády. Králíček Toby, pes Birk a lesní hrad čekají jen na ilustrace Lenky Šedivé, druhý díl vyjde na podzim roku 2019. Jelikož je dvojka takové nanicovaté číslo, malý chlupáč jistě zaujme i v dalším pohádkovém příběhu.

Získat si okruh čtenářů je mnohem těžší, než dát dohromady knihu. Pokud ale kdokoliv sdělí autorce, že se pohádka líbila, nabita pozitivní energií s radostí píše dál.